Nepodceňujte ochranu zraku

Zrak je nejdůležitější lidský smysl a proto bychom měli o oči dbát dvojnásob. Některé profese a činnosti mají tuto ochranu očí a její dodržování vymezenu přímo v zákonech ČR (EU). Ochrané brýle jsou na některých pracovištích povinné. K zranění, ale může dojít i na vaší zahradě, při sekání trávy nebo štípání dřeva. Lidské oko je chráněno vlastními fyziologickými a anatomickými mechanismy,ale každý ví, že základním ochranným prostředkem zraku jsou především brýle, případně ochranný štít, jedná-li se o ochranu celého obličeje.

Rizika poškození zraku:

Mechanická

Nejčastěji se jedná o úlomky pevných částic, jako jsou například dřevěné třísky při soustružení a broušení dřeva, železné špony při obrábění kovů, písek, kamenné a minerální částice při opracování kamene, úlomky uhlí při jeho dobývání, odlétající zrní při jeho mletí, rozstříkávání roztaveného kovu, vysoký tlak vody nebo třeba prach odlétající při míchání betonu.

Chemická rizika

Nejčastějším zdrojem chemických rizik jsou dráždivé plyny, chemikálie, kapaliny, aerosoly nebo velmi jemný prach. Typickým příkladem rizikových situací je nanášení lepidel, rozstříkávání chemikálií nebo aerosolů kapalin při různých činnostech, úniky páry, manipulace s práškovými materiály, kouř, páry a plyny vznikající při svařování a pájení nebo třeba jemný prach uvolňující se při broušení zdiva.

Rizika optického záření

Optické záření může být vyvoláno oslněním viditelným světlem - umělým nebo slunečním. Do rizik optického záření patří mimo viditelné světlo také infračervené záření (IR), ultrafialové záření (UV) a laserové záření. Tato rizika se objevují v mnoha odlišných oborech - od práce na počítači až po laboratorní práce s laserem apod.

Tepelná rizika

Tepelná rizika vznikají především v průmyslovém a výrobním prostředí, jako jsou teplárny, spalovny, železárny, slévárny, sklárny, ale také provozy, kde dochází ke svařování. V těchto místech jsou velmi často oči vystaveny nadměrně vysoké teplotě a navíc hrozí jejich zásah žhavým materiálem.

Správný výběr ochranných brýlí

Nezapomeňte, že bezpečnostní ochranné brýle musí být vždy vybírány podle tzv. posouzení rizik pracoviště. To by mělo určit, jaké brýle jsou vhodné pro dané pracovní prostředí a konkrétní účel.

Podrobným popisem postupu při posuzování rizik a výběru prostředků pro ochranu zraku se zabývá „Směrnice pro výběr, používání a údržbu pracovních prostředků k ochraně očí a obličeje ČSN CR 13464.“

Vyberte si na našich stránkách tu správnou variantu pro vás. Zde naleznete naši nabídku.

 

 

Odběr novinek

Přihlašte se pro odběr novinek zadaním vaší e-mailové adresy a naše nejlepší slevy a nabídky budeme zasílat do vaší schránky.

© 2018–2024 INZEP CENTRUM, s.r.o. Všechna práva vyhrazena
Kategorie
Nahoru
Profil
Košík