Telefon: 571 623 177 Mobil: 731 659 972 info@inzep.cz
Ochrana proti pádu je často brána na lehkou váhu, ačkoliv její podcenění často přináší fatální následky. Je až s podivem, jak často se zanedbává. Reakční doba člověka na neočekávanou událost jsou přibližně 2 vteřiny. Za tuto dobu člověk proletí volným pádem 19,6 m a dosáhne rychlosti 71 km/h. Stačí drobné zaváhání a neštěstí je na světě. Abychom přispěli k minimalizaci těchto nebezpečí, představujeme vám naši nabídku produktů ochrany proti pádu.
Zkuste v následujících obrázcích rozponat Vaši práci, pod obrázky najdete doporučené sady:
Souprava ELARA150 (lano 10m)
Souprava ELARA160V2 (popruh 2m) + SPEEDLINE 2,5m - 20m
Souprava ELARA170 (lano 20m)
Souprava ELARA270 (lano 10m)
RIZIKO PÁDU
Je životně důležité dbát na ochranu zdraví a myslet na bezpečnost práce. V případě práce ve výškách, jako jsou například opravy střech, je vždy nutné používat ochranné pracovní prostředky pro bezpečnost práce, které vám přidělil váš zaměstnavatel.
KDY A KDE SE CHRÁNIT PROTI PÁDU
Na pracovištích a přístupových komunikacích, pokud se nachází výše než 1,5 m nad okolní úrovní, případně pokud pod nimi volná hloubka přesahuje 1,5 m. Na všech ostatních pracovištích a přístupových komunikacích, které se nachází v libovolné výšce nad vodou nebo nad látkami ohrožujícími v případě pádu život nebo zdraví, například popálením, poleptáním, akutní otravou a zadušením.
ZÁKLADY PRO PRÁCI VE VÝŠKÁCH
Ochrana při práci ve výškách se dá rozdělit do tří základních komponent (systém ABC):
A - Anchor - kotvení
B - Body - tělo (postroj)
C - Connection - spojení
A - Kotevní bod - touto částí je systém připevněn k pevnému bodu.
B - Tělový postroj - touto částí je systém připevněn k pracovníkovi.
C - Ochranný systém - tato část zabrání pracovníkovi vystoupit z bezpečného prostoru nebo ho při pádu zachytí.
A – KOTEVNÍ BOD / KOTVÍCÍ ZAŘÍZENÍ
Kotevní bod: profilový nosník, lešení, trám nebo jiný konstrukční bod. Instalované kotvící body jsou obvykle označeny výraznou barvou. Nepoužívejte necertifikované kotvící body. K ukotvení nepoužívejte místa s neznámou anebo pochybnou únosností!
Kotevní zařízení rozdělujeme do dvou typů:
Trvalé ukotvení: horizontální nebo vertikální lankové nebo kolejnicové systémy. Trvale instalované kotevní body.
Dočasné kotevní zařízení: kotevní smyčky či lanka, kovové vzpěry, oka na lešení, přenosné popruhové systémy, kovové svorky apod.
B – ZACHYCOVACÍ POSTROJ
Používá se k zachycení pádu. Celotělový zachycovací postroj se použije tam, kde hrozí riziko pádu, zároveň může sloužit k pracovnímu polohování nebo umožňovat práci ve visu na laně. Všechny postroje splňují evropské normy na zachycení pádu. Liší se dalšími přidanými funkcemi nebo prvky zvyšujícími komfort užívání, jako jsou rychlospony nebo polstrování jednotlivých popruhů. Polohovací pás slouží k zabránění vstupu do míst, kde hrozí riziko pádu, ale nemůže nahrazovat zachycovací postroj.
C – SPOJOVACÍ PROSTŘEDKY
Lano, lano s tlumičem, zachycovač pádu, tlumič pádu, samonavíjecí zařízení, případně polohovací prostředky. Používají se jako mezičlánek mezi zachycovacím postrojem pracovníka a kotevním zařízením (např. tlumič pádu s lanem, zatahovací zachycovač pádu atd…). Tento systém musí udržet pracovníka v bezpečném prostoru a nesmí mu dovolit překročit tento bezpečný prostor tak, aby nemohlo dojít k pádu. (Tyto systémy jsou nejbezpečnější, ale nejsou vhodné pro každou pracovní činnost.)
Pokud dojde k pádu, tento systém by měl při správném použití pohltit pádovou energii a bezpečně zastavit pracovníka dříve, než dojde k nárazu na zem nebo do nějakého předmětu. Záchranné a závěsné systémy - pokud dojde k pádu pracovníka, tento systém ho umožní přemístit do bezpečí. Tyto systémy je také možné použít pro práci na laně.
Spojovací prostředky mohou být ve dvou typech:
Zádržný systém: eliminuje riziko pádu – udržuje pracovníka mimo nebezpečnou zónu s rizikem pádu, působí preventivně.
Zachycovač pádu: záchytný systém omezuje následky pádu. Jeho součástí je tlumení.
Systém funguje vždy jen jako celek, bez kterékoli části je nefunkční.
CO JE DOBRÉ VĚDĚT
Důležitým aspektem celého systému používání ochranných prostředků proti pádu je mít zpracovaný evakuační, záchranný plán. Každý pracovník a odpovědné osoby dohlížející na práci ve výškách musí být seznámeny s tímto plánem. Dodržujte zásady bezpečného používání prostředků na ochranu proti pádu, práci ve výškách. Před každým použitím prostředků na ochranu proti pádu je nutné zkontrolovat jejich funkční a bezchybný stav. U žádného výrobku nesmí být viditelná poškození nebo funkční závada.
Při používání ochranných prostředků proti pádu se řiďte návody na použití od výrobce. Každý z uvedených prostředků podléhá pravidelné revizní kontrole a to každých 12 měsíců od prvního použití. Životnost těchto produktů udává výrobce v návodu na použití.
Pokud si s výběrem bezpečnostního postroje nevíte rady, pošlete nám Váš kontakt a náš specialista Vám zavolá a odborně Vám doporučí nejvhodnější řešení.
Aby Váš ochranný systém správně fungoval, nezapomínejte se o něj dobře starat a pravidelně jej posílat na revize!